Pozor na změny u dopravních nehod. Fotografujte vše a nezapomeňte si přepočítat autopojištění
Od července vstoupí v platnost nové podmínky pro řešení dopravních nehod. Klíčovou změnou je zvýšení limitu škody, při které je povinné přivolat Policii ČR – nově až od 200 000 Kč, a to pouze v případě, že při nehodě nedošlo ke zranění, úmrtí, škodě na cizím majetku a účastníci se shodnou na viníkovi.
Vedle toho se zjednoduší i samotné hlášení škody. Nově bude možné vyplnit záznam o nehodě elektronicky, prostřednictvím nové webové aplikace České kanceláře pojistitelů. Ta odešle data rovnou pojišťovnám a urychlí celý proces likvidace.
Fotodokumentace? Naprostý základ
Naše redakce upozorňuje, že s přechodem na elektronické hlášení roste význam důkladné dokumentace nehody. Nestačí jen základní informace – fotografie z místa nehody, detaily poškození, postavení vozidel, dopravní značení a případně i záznam výpovědi svědků (například formou videa) se mohou stát klíčovými důkazy při řešení pojistné události.
Zejména u moderních vozidel může i malý škrábanec znamenat nákladnou opravu – například pokud se poškodí radar, senzor nebo světlomet. Pokud si nejste jisti rozsahem škody nebo vinou, doporučujeme raději přivolat policii. Vyhnete se tak riziku, že vám pojišťovna odmítne proplatit opravu kvůli formálním chybám v dokumentaci.
Nepodceňujte cenu pojištění – ale nejde jen o ni
Autopojištění v Česku dál zdražuje. Je proto důležité mít pravidelně přehled o svých smlouvách – mnoho řidičů platí zbytečně moc za pojistky, které už neodpovídají aktuálním podmínkám na trhu.
Na druhou stranu, nejde jen o cenu. Někdy je lepší zvolit pojišťovnu, která nabízí rychlou likvidaci škod, kvalitní asistenční služby nebo bezproblémovou komunikaci. Když dojde k nehodě, počítá se každá minuta – být bez auta si dnes mnozí z nás ani nedokážou představit.
Srovnání si můžete jednoduše provést u nás, navíc za něj získáte až 500 bodů do Hasičova věrnostního klubu, které pak můžete utratit v e-shopu. Více o pojištění vozidel najdete zde: Pojištění vozidel. Kompletní přehled odměn pak na stránce Hasičovo věrnostní klub.
Co by měl každý vědět o platebních kartách
Platební karty jsou jednoduché nástroje, které napomáhají platebnímu styku v případě, že u sebe nemáme dostatečnou finanční hotovost. Že už se dnes platí převážně prostřednictvím platebních karet, je většinový fenomén. Co by měl však každý vědět o platebních kartách, než si je pořídí?
Co je to konsolidace půjček a jaké jsou pro dlužníka její hlavní nevýhody?
„Spojte si dohromady své půjčky a snižte si splátku. Měsíčně tak ušetříte tisíce korun.“ – marketingový slogan, který láká dlužníky na konsolidaci svých dluhů (půjček). Nabízejí je jak bankovní domy, tak nebankovní instituce. Jaké jsou ale nevýhody pro dlužníka, o tom se v nabídkách konsolidace raději mlčí.
Jaké změny přináší rok 2024, kterým by řidiči měli věnovat zvýšenou pozornost?
S novým rokem přichází řada změn, kterým by řidiči měli věnovat zvýšenou pozornost. Tady je přehled těch nejdůležitějších!
Jak se zajistit na stáří? Od ledna 2024 je na trhu nová možnost podporovaná státem
Češi mají od ledna novou možnost, jak se zajistit na stáří s možnými daňovými odpočty a příspěvky zaměstnavatele. Jedná se o nový investiční produkt nazývaný DIP nebo-li Dlouhodobý investiční produkt. Výnosy z investice bude možné čerpat nejdříve po 10 letech a ve věku nejméně 60 let. Ve srovnání s penzijním spořením lze investice více ovlivnit.
Kdy se vyplatí sjednat cestovní pojištění?
Než vyrazíte do zahraničí, vyplatí se sjednat cestovní pojištění. Proč? Za malý poplatek jste chráněni před riziky, která se v případě škodní události mohou vyhoupnout až do milionů Kč. A jaká rizika si krýt? Rozhodně: léčebné výlohy, repatriace, pojištění odpovědnosti za škodu na majetku a zdraví, a pokud budete dělat nějaký náročný sport - vždy si připojistěte sport. Všechna ostatní pojištění, která cestovní pojištění nabízí, jsou už jen na vás, o co si pojištění rozšíříte.
Další dotazy
Co nabízí banky začínajícím živnostníkům a jak se v nabídce vyznat
Začínáte podnikat? Už na začátku byste měli vědět, že je velmi důležité oddělit své osobní finance od těch podnikatelských. Kam peníze ale umístit, jaké jsou možnosti, a která banka je pro vaše podnikatelské aktivity ta nejlepší?
Věděli jste, že při lyžování v Itálii musíte mít vždy pojištění odpovědnosti
Od 1.1.2022 musí mít každý lyžař nebo snowboardista na sjezdovce v Itálii sjednané pojištění odpovědnosti. Pokud by toto pojištění neměl, hrozí mu pokuta od 100 do 150 EUR a okamžité odebrání skipasu.
Kdy přivolat Policii k nehodě?
Cestování v autě se nám stalo každodenní činností a s tím rostou i procenta nehodovosti. Za poslední rok 2023 jen v Praze bylo zaznamenáno na 19 tisíc nehod. Musí být však ke každé nehodě přivolána Policie?
Jak postupovat při škodě na autě způsobené neznámým pachatelem
Podle informace zástupců Týmu silniční bezpečnosti loni viník každé šesté větší nehody ujel, aniž by se zajímal o postižené účastníky a jejich vůz. Pro poškozenou posádku je to starost navíc, protože se svým nárokem na úhradu vzniklé škody a újmy se nemůže obrátit na konkrétního pachatele a jeho pojišťovnu, kde má sjednáno povinné ručení. Přinášíme návod, jak v takovém případě postupovat.
Co je to podpojištění a jak mu předejít?
Často se můžeme v poslední době setkat s výrazem podpojištění. Ať již důsledkem inflačních vlivů, zhodnocením své nemovistosti (rekonstrukcí/modernizací) nebo prostě jen chybně nastavených pojistných limitů. Co je to podpojištění a jak mu předejít?
Co je to fond pojištění vkladů?
Bankovní systém se nám stal „nejdůvěrnějším kamarádem“ a nejbližším dennodenním obchodním partnerem, který spravuje za úplatu naše peníze, sleduje naše spotřebitelské chování a spoluvytváří produkty a služby, které ještě ani nevíme, že budeme potřebovat. Je proto namístě vědět, jak zajištěný a chráněný máme náš majetek (ve formě peněz) u tohoto důvěrného kamaráda.
5 nejčastějších chyb ze strany klientů, kdy pojišťovny neplní
Máte sjednáno pojištění, řadu let jej platíte, a když chcete, aby vám pojišťovna proplatila škodu, která se vám stala, pojišťovna neplní. Kolik z vás má tuto zkušenost a dodnes nadává na pojišťovny, jací jsou to lumpové. Pravdou však je, že lidé často nevědí co mají skutečně pojištěno a neumí produkt pojištění smysluplně užívat. Ne vždy je na vině pojišťovna.
Jak inflace znehodnocuje pojištění majetku a co je třeba bezodkladně udělat?
Inflační vlivy vyvolané na straně výrobců či dodavatelů zvyšují skokově ceny energií, materiálu, výrobků i služeb. To vše se samozřejmě promítá i do pojištění. Kdo si svůj majetek chrání a nakupuje službu "ochrana před rizikem" = pojištění, měl by v tomto čase zpozornět a odkontrolovat si, zda v případě škodní události je majetek skutečně dobře chráněn (není např. podpojištěn) a pojistné plnění, které od pojišťovny očekává, nebude daleko nižší, než by si přál (a bude potřeba na obnovu), protože zvýšené náklady znehodnotily nastavené limity pojištění.
Víte co je pojištění a k čemu slouží?
“Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech.”
Pojištění je nástroj jak si chránit svůj život a majetek před nenadálými událostmi, které nám přináší život. Pojištěním lze alespoň částečně finančně pokrýt události, která nám přinese život např. ztráta zdraví, smrt blízké osoby, která nás finančně zajišťovala, živelná údalost – jako jsou povodně, požár aj.
Jak si správně pojistit auto
Automobil se dnes stal pro mnohé prostředkem, bez jehož existence se dokážeme jen stěží obejít. Jeho užívání však přináší nejen užitek v podobě pohodlí a úspory času, ale i nezanedbatelná rizika. Pořízení vozu je pro mnohé z nás výdaj na dlouhá léta dopředu a proto je třeba si takovou investici chránit. Pojistitelé (tj. Pojišťovny) vytvořili pro tento účel ochrany samostatný pojistný produkt, nebo-li h a v a r i j n í p o j i š t ě n í.