• Koncept virtuální měny byl poprvé popsán člověkem pod pseudonymem Satoshi Nakamoto. Je postaven na principu peer-to-peer sítě (klient-klient) a tento měnový systém tedy nemá žadnou nadřazenou kontrolu, která by měnu regulovala. V České republice jsou virtuální měny, jako například kryptoměny, právně uznány a jejich používání je legální. Česká národní banka považuje kryptoměny za legitimní formu placení a jejich používání nijak neomezuje. Z hlediska legislativy byly virtuální měny poprvé definovány v českém právních řádu novelou zákona či. 253/2008 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti. V síti neexistuje žádný centrální bod, ani nikdo, kdo by mohl o síti rozhodovat. Konečné množství bitcoinů je předem známo a uvolňování bitcoinů do oběhu je definováno ve zdrojovém kódu sítě. V síti probíhají platby za minimální nebo žádné náklady. Bitcoin byl v srpnu 2013 v Německu oficiálně uznán jako tzv. „soukromá měna“, není tedy přímo doporučovaný ani podporovaný, ale je uznaný hlavně kvůli daním z příjmu této kryptoměny. 
  • Získat bitcoiny kromě jejich nákupu  můžete tzv. těžením (mining). Jednoduše získáte speciální hardware, zapojíte ho a pomocí něho jsou bitcoiny převáděny z účtu na účet a vytvářeny nové. Těžit můžete sami, co je bohužel zdlouhavé a stane se, že bitcoiny nemusíte měsíce získat. Proto je lepší zapojit se do tzv. poolu a zde těžit s ostatními a pravidelně bitcoiny získat.

Co brání zavedení bitcoinu do platebního styku?

K přijetí bitcoinu jako zákonného platidla by některé země mohly přimět i tyto faktory:

    • úroveň přijetí kryptoměn: v některých zemích, jako je Vietnam, Filipíny nebo Maroko, je poměrně vysoká
    • stav státního dluhu: pokud má země velký veřejný dluh, který musí splácet v cizí měně, například v dolaru, bude se zdráhat učinit bitcoin zákonným platidlem.
    • sankce: pokud se na některou zemi vztahují sankce/embargo, přijetí bitcoinu by mohlo usnadnit mezinárodní obchod. (bilance dovozu/vývozu)

 

Co virtuální měny jsou:

  • představují hodnotu, která je vyjádřená digitálně,
  • jsou používány jako zvláštní prostředek směny,
  • mohou být evidovány nebo obchodovány v elektronické podobě.

Virtuální „měny“ tedy nejsou měny a mají své příznivce i odpůrce. Jsou vhodné na provedení rychlé platby za velmi nízké transakční náklady. Hodnota virtuálních měn značně kolísá, proto nejsou vhodné jako uchovatel hodnoty. S virtuálními měnami je také spojeno množství podvodů a krádeží, které ovlivňují jejich širší rozšíření. V ČR je možno určité nákupy a služby platit touto digitální měnou. Její rozšíření se neustále zvyšuje. Další virtuální “měny”, s kterými se vedle Bitcoinů můžeme setkat jsou Ripple (XPR) nebo Litecoin (LTC).